Sejm przyjął pakiet odpadowy

Posłowie przyjęli tzw. pakiet odpadowy. To zmiany prawne, które mają służyć uszczelnieniu przepisów i zapobiec przypadkom pożarów na wysypiskach śmieci, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Teraz zmiany prawne zostaną skierowane do Senatu.

W ramach pakietu powstały nowelizacje dwóch ustaw: o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie kaucji gwarancyjnych, ograniczenie czasu składowania odpadów czy też zwiększenia uprawnień kontroli inspektorów środowiska.

Pomysł kaucji ma pomóc w zabezpieczeniu samorządów przed porzucaniem odpadów. Będą je płacić gminy, które wygrają przetarg na zajęcie się gospodarką odpadową. Oprócz tego przepisy wprowadzą w życie wymóg zainstalowania monitoringu na wysypiskach czy też przymus udokumentowania posiadania pełnych praw do gruntu przez przedsiębiorstwa, które mają odbierać odpady.

Oprócz tego przepisy mają zmienić sytuację prawną Polski, która w ostatnim czasie wzbudzała w społeczeństwie ogromne kontrowersje. To możliwość transportu odpadów z zagranicy do Polski. Wejście w życie przepisów ma sprawić, że takie czyny będą niezgodne z prawem.

 

fot. pixabay

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej