Śladami Ducha Gór

Piechowice to gmina położona w kotlinie pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi. O walorach turystycznych, mieszkaniowych oraz przemysłowych z Burmistrzem Witoldem Rudolfem rozmawiała Kinga Kokoszka.

Burmistrz Witold Rudolf
Burmistrz Witold Rudolf

Czym wyróżnia się gmina Piechowice?

Znajdują się tu przede wszystkim takie atrakcje jak drugi najwyższy szczyt Karkonoszy – Wielki Szyszak, Wodospad Szklarki, czy bardzo spektakularne Śnieżne Kotły – symbol wizerunkowy Karkonoszy. Dzięki swojemu położeniu mamy bardzo widokowe osiedla mieszkaniowe zarówno na Pogórzu Karkonoskim jak i na zboczach Gór Izerskich, a Kotlina Jeleniogórska jest elementem spajającym nasz region.

Jak rozwijacie Państwo turystykę?

Obecnie ruch turystyczny przez naszą gminę głównie przepływa i zatrzymuje się w gminach sąsiednich. Planujemy wspomóc przedsiębiorców w rozwoju bazy noclegowej. Mamy piękne szlaki turystyczno-rowerowe, a teren Karkonoskiego Parku Narodowego i rejonów objętych ochroną, w ramach programu Natura 2000, daje nam ogromne możliwości. Każdego roku w regionie gościmy około 150 tysięcy turystów. W gminie funkcjonuje również Huta Szkła Kryształowego, której ekspozycja nawiązująca do tradycji szklarskich regionu z pewnością umili czas w dni odpoczynku od aktywności fizycznej czy też w okresie niepogody.

W jaki sposób samorząd wspiera działania przedsiębiorców?

Ukształtowanie naszego regionu sprawiło że mamy bogatą tradycję przemysłową. To właśnie tu lata temu przyjeżdżali ludzie do pracy, jednak lata 90 zmieniły tę strukturę. Udało nam się zachować przemysł papierniczy i dziś jest on najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią lokalnej gospodarki wraz z producentem płytek ceramicznych. Mamy w regionie strefę ekonomiczną w której działają wspomniane wyżej gałęzie gospodarki. Obecnie gmina posiada 2,5 ha terenów inwestycyjnych, które można powiększyć do 5 ha poprzez grunty prywatne. Dużym sukcesem związanym przedsiębiorczością regionu jest niewątpliwie niskie bezrobocie. Moim celem jest znalezienie inwestora który będzie chciał zainwestować głównie w turystykę w oparciu o wzgórza Gór Izerskich. 

Panorama Piechowic
Panorama Piechowic

Jak widzi Pan dalszy rozwój regionu?

Tym co powinniśmy zrobić dla regionu to skoordynowanie działań związanych z promocją obszaru w ramach gmin związanych z pasmem Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Ta współpraca między nami niewątpliwie powinna się zacieśniać Do tej pory nie udało nam się wypracować wspólnej marki, pomimo iż mamy kilka symboli jak np. Karkonosza – Ducha Gór, ale są to jedynie pojedyncze elementy, a nie spójne działania do których chciałbym dążyć. Chodzi także o zaciekawienie ludzi naszym dziedzictwem i historią regionu oraz wyróżniającą się architekturą.