Sport a gospodarka

Sport ze swej natury budzi wiele emocji. Rozmowa o nim może trwać godzinami. Natomiast na VII Polskim Kongresie Przedsiębiorczości poruszony zostanie temat sportu i gospodarki.

Niestety wciąż zbyt mało osób i podmiotów działających na polskim rynku potrafi dostrzec jak wiele łączy sport i gospodarkę. Sport to dla jednych osób rozrywka, dla innych pasja, a dla wizjonerów szansa na osiągnięcie sukcesu gospodarczego. Na szczęście Polska to kraj ludzi przedsiębiorczych, którzy widzą możliwości tam, gdzie inni dostrzegają jedynie problemy. Dlatego też rozmowa o sporcie będzie dotyczyć m.in. budowania wizerunku firmy poprzez wspieranie polskiego sportu. Zostanie także zadane pytanie o zyskowność sponsoringu: czy sponsor to jedynie pasjonat, który w imię idei wspiera wybraną przez siebie dyscyplinę, klub czy sportowca? Czy jest to przedsiębiorca, który sponsoring traktuje jako inwestycję? Dyskusja nie ominie również trudnych tematów. Bolączką wielu dyscyplin sportowych w Polsce jest brak obiektów sportowych, na których w odpowiednich warunkach mogliby trenować przyszli mistrzowie.

Zaplecze sportowe to podstawa do osiągania zamierzonych wyników sportowych, a co za tym idzie – finansowych. Kto w takiej sytuacji zobowiązany jest do budowy obiektów sportowych? Jak zarządzać sportowymi arenami, aby inwestycja w nie była opłacalna? W trakcie konferencji pokazane zostaną przykłady aren sportowych, które dzięki sprawnemu zarządzaniu przynoszą zyski. Ponadto rozmowa o sporcie bez próby odpowiedzi na pytanie jak zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportu nie byłaby pełna. Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka podsumowując trzy lata pracy ministerstwa wskazywał na systemowe rozwiązanie problemu szkolenia młodych sportowców poprzez wprowadzenie tzw. piramidy szkoleniowej. W ramach tego projektu Ministerstwo dofinansowuje kluby, Szkolne Towarzystwa Sportowe, tworzy Narodową Bazę Talentów, a od obecnego roku rusza program SKAUT.

Minister podkreślił, że wsparciem dla młodych polskich sportowców ma być również program team100, w ramach którego dodatkowe, indywidualne wsparcie otrzymuje już 250 młodych, perspektywicznych zawodników w wieku do 23 lat. Założeniem jest, by starsi utytułowani sportowcy trafiali z kolei „pod skrzydła” Spółek Skarbu Państwa, z którymi podpisują indywidualne umowy. Czy program Piramidy Szkoleniowej przyniesie zamierzony efekt? Czy dzięki temu oglądając kolejne Mistrzostwa Świata czy Europy albo Olimpiadę będziemy mogli cieszyć się ze zdobywanych tam medali? Czy koniec będzie taki sam jak na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w zeszłym roku? Na te i inne pytania będą odpowiadać eksperci zaproszeni na panel dyskusyjny „Sport a gospodarka”, który znajduje się w agendzie VII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości odbywającego się w Olsztynie w dniach 24 i 25 października 2019 roku.

 

fot. gra.fm