SructView – SMART podejście

Nowoczesne technologie dla miast to nowe wyzwanie dla polskich samorządów. Miasta stają się z roku na rok co raz bardziej inteligentne. Taką wizje realizuje StructView – firma zlokalizowana w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni, o czym mówi prezes Krzysztof Cała.

Jak wygląda propozycja StructView dla miast?

Proponujemy rozwiązanie, które pozwala wizualizować różnego typu dane, na interaktywnych makietach 3D tkanki miejskiej, umiejscowione w konkretnych lokalizacjach. Mówimy tu między innymi o danych z czujników i systemów miejskich, ale także rożnego rodzaju danych społecznych, demograficznych, pochodzących z konsultacji społecznych oraz informacji wizerunkowych, takich jak plany, osiągnięcia czy też promocja gospodarcza i promowanie terenów inwestycyjnych miast. Przewagą informacji osadzonej w przestrzeni trójwymiarowej jest przede wszystkim jej łatwiejszy odbiór. Pozwala też szybciej i łatwiej analizować dane i wyciągać wnioski. Co za tym idzie nasze rozwiązania efektywnie wspierają procesy planowania i zarządzania w mieście, oraz pozwalają na sprawniejszą komunikację z mieszkańcami i inwestorami. Wykorzystywane jest to w procesach rewitalizacji, pracach urbanistycznych i planowaniu zagospodarowania przestrzennego. Takim przykładowym wdrożeniem jest np. aplikacja do prezentacji założeń uchwały krajobrazowej, gdzie miasto Warszawa komunikowało mieszkańcom efekt swojej wielomiesięcznej pracy.

Swoją siedzibę mają Państwo w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni. Jest to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych samorządów w Polsce. Jak wygląda ta współpraca?

Wykonywaliśmy dla miasta kilka projektów. W Gdyńskim Infoboxie, na ekranach dotykowych znajduje się nasza makieta, na której mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć nowe i planowane inwestycje. Również za jej pomocą pracownicy Infoboxu prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży, o tym jak wygląda proces planowania miasta.

Przygotowaliśmy również ankiety społeczne online. Mieszkańcy odpowiadali na pytania za pomocą interaktywnych makiet przestrzeni swojego miasta. Zebraliśmy w przeciągu dwóch tygodni blisko dwa tysiące odpowiedzi, które przeanalizowane zostały w zaledwie kilka sekund. To znacznie usprawnia proces dialogu społecznego i instytucje konsultacji społecznych, redukując przy tym koszty. Nasza makieta jest również wykorzystywana na wszelkich wydarzeniach promocyjnych i prezentacjach inwestorskich, jako wsparcie narzędzi public relations oraz procesu negocjacji.

Państwa rozwiązania wykorzystywane są także w branży nieruchomości…

Dla deweloperów przygotowaliśmy szeroką ofertę StructView Estate, wspierającego procesy planowania, komercjalizacji i zarządzania inwestycją. Na jednej interaktywnej makiecie inwestycji jesteśmy w stanie zaprezentować ofertę marketingowo – sprzedażową (nieruchomość wraz z dostępnymi lokalami), przebieg instalacji oraz dane z sensorów, zestawianie sprzętów znajdujących się w budynku wraz z ich lokalizacją. Nasza makieta pomaga inwestorom przeprowadzić konsultacje przedprojektowe oraz usprawnić współpracę z architektami w całym procesie.

Jak prezentują się nasze rodzime rozwiązania smart na tle europejskim?

Smart City to wciąż dojrzewająca koncepcja i ewoluujące wraz z nią rozwiązania IT. Obecnie istnieje olbrzymia liczba rozwiązań do gromadzenia danych, jednak sedno tkwi w możliwości ich sprawnej analizy. Pracować nad tym muszą różni eksperci – od komunikacji, kartografii, geodezji, referaty energetyki. Częściowe rozwiązania mogą okazać się po prostu niewyczerpujące idei smart.

Paulina Jaworska

O Paulina Jaworska

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej