Stolica Innowacji

Pod takim hasłem stolica Podkarpacia – Rzeszów promuje się przez ostatnie lata. Jak wskazują urzędnicy na czele z prezydentem dr. h.c. Tadeuszem Ferencem, stolica innowacji to nie tylko nowoczesne usługi miejskie, ale przede wszystkim stworzenie klimatu dla inwestycji i zrównoważonego rozwoju. W rozmowie z Pauliną Jaworską prezydent zdradza, jakie rozwiązania będzie można zaobserwować już niedługo w Rzeszowie.

Według wszelkich rankingów miasto stale się rozwija. Jak to Państwo osiągają?
Jako jedynemu miastu w Polsce, oprócz miasta stołecznego Warszawy, co roku przybywa nam mieszkańców. W ostatnich latach to 60 tys. ludzi. Pod tym kątem miasta z regionu czy pobliskiej Lubelszczyzny starają się z nami konkurować. W naszym mieście bardzo mocno rozwija się również budownictwo mieszkaniowe. To zasługa działających tu deweloperów i ich odważnych pomysłów. Mieszkania wykupowane są od ręki. To również skutek nieustannego poszerzenia granic miasta. Nasze inwestycje i pozyskiwane środki skoncentrowane są właśnie na tych nowych, przyłączonych terenach. Nasz rozwój to także dobra propozycja dla inwestorów. Zapewniamy im kadry wykształcone w naszych szkołach. Staramy się z każdym przedsiębiorcą nawiązać długofalowe relacje. Oprócz opieki nad formalnościami w urzędzie, staramy się dowiedzieć, jakie mają zainteresowania czy hobby i pokazać im, co miasto może im zaproponować. Zapraszamy ich na naszą infrastrukturę sportową i wydarzenia kulturalne.

Rzeszów to miasto planowane w koncepcji miasta inteligentnego, ale też ekologicznego…
Zakupiliśmy ponad osiemdziesiąt ekologicznych autobusów, zarówno elektrycznych, jak i gazowych. Właśnie jesteśmy po spotkaniu w sprawie wprowadzenia w mieście usługi carsharingu – czyli utworzenia miejskich wypożyczalni samochodowych. Będą to oczywiście niskoemisyjne pojazdy elektryczne. W tej chwili Polska Grupa Energetyczna buduje dla nas stacje ładowania samochodów elektrycznych. Docelowo ma być ich czterdzieści. W mieście działają także wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg oraz skuterów. Nasz lokalny dworzec PKS jest zasilany dzięki panelom fotowoltaicznym – nadwyżkę energii przekazujemy do pobliskiej szkoły. Dążymy do tego, aby kupować jak najmniej energii elektrycznej od operatora.

Na czym polega realizacja koncepcji smart w Rzeszowie?
Reagujemy na to, co dzieje się na ulicach naszego miasta. W związku z wypadkami na przejściach dla pieszych postanowiliśmy zająć się kwestiami bezpieczeństwa. Jedna z rzeszowskich fabryk, która zajmuje się produkcją szkła, opatentowała rozwiązanie doświetlające właśnie przejścia dla pieszych. Będziemy pierwszym miastem w Polsce, gdzie takie rozwiązanie zostanie wdrożone. Jak widać, nie tylko stwarzamy dobre miejsce do rozwoju pomysłów innowacyjnych, ale też staramy się je zastosować.

W lipcu tego roku podpisaliśmy list intencyjny z firmami Exatel oraz Fibrain. Rzeszów będzie pierwszym miastem w Polsce, gdzie będzie można korzystać z najnowocześniejszej sieci internetowej 5G. Projekt ten jest połączony z naszym planem dotyczącym wprowadzenia autonomicznego autobusu na ulice Rzeszowa. Dzięki technologii 5G, informacje w sieci są przekazywane w czasie rzeczywistym bez opóźnień. Autobus będzie miał wytyczoną trasę od dworca podmiejskiego do dworca PKP. Marzymy o tym, aby ten pierwszy kurs odbył się już w czerwcu przyszłego roku. Czekamy jeszcze na odpowiednie regulacje prawne. Ta sieć umożliwi także nowe rozwiązania w korzystaniu z metadanych miejskich – zarówno dla mieszkańców, jak i urzędników. W wykorzystaniu sieci ogranicza nas już tylko nasza wyobraźnia.

W tym momencie warto wrócić do 2003 roku gdzie Internet w kwestiach technicznych w Polsce jeszcze raczkował, natomiast w Rzeszowie wprowadzono już wtedy sieć szerokopasmową, która otworzyła wtedy bardzo nowatorskie rozwiązania – jak np. punkty obsługi mieszkańca w galeriach handlowych. Wykorzystując właśnie tę sieć uruchomiliśmy połączenie całkowicie bezpieczne i do tej pory możemy obsługiwać naszych mieszkańców nie tylko w urzędzie. Infrastruktura, która została wtedy wybudowana zostanie wykorzystana teraz do korzystania z 5G – wystarczy wymiana nadajników.

Dumą miasta jest też edukacja na wysokim poziomie…
Zdecydowanie. Inwestujemy w kształcenie od przedszkola aż do studiów wyższych. Rozwijamy infrastrukturę dla uczelni – jak np. mieszkania dla profesorów, zapewniamy naukę języka chińskiego na każdym szczeblu nauczania. Tak więc rzeszowskie przedszkolaki uczą się nie tylko rytmiki, ale też używanego w Chinach pisma logo – graficznego.

Byliśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które w swoich szkołach wprowadziło dzienniki elektroniczne. Podpisaliśmy również umowę z firmą Microsoft, dzięki której każdy uczeń oraz nauczyciel w Rzeszowie korzysta bezpłatnie z całego pakietu Office. Naszym sukcesem są również najwyższe wyniki egzaminów maturalnych w Polsce oraz renesans średnich szkół technicznych. To oczywiście dzięki klasom patronackim, które tworzymy dla naszych dużych zakładów wspólnie z przedsiębiorcami takimi, jak m.in.: Mercedes, Harley Davidson, PKP PLK.

Mocno współpracujemy z naszymi miastami partnerskimi i jest to współpraca opierająca się na realnych wydarzeniach np. dzięki naszemu miastu partnerskiemu Buffalo (USA) w wakacje odbywają się kursy języka angielskiego i kultury amerykańskiej. Prowadzimy szkołę UNICEF, w której uczą się dzieci z niepełnosprawnością i dzięki współpracy z niemiecką szkołą w mieście partnerskim, zawsze na początku wakacji nasi uczniowie wyjeżdżają na Europejską Olimpiadę Dzieci Niepełnosprawnych w różnych dyscyplinach sportowych. To ma niesamowitą wartością integracyjną.

Paulina Jaworska

O Paulina Jaworska

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej