W stronę lepszych rozwiązań

Ramboll Polska od 30 lat działa na rynku doradztwa inżynierskiego dla energetyki. Firma uczestniczyła jako konsultant i doradca techniczny w szeregu przedsięwzięć, których realizacja przyczyniła się do wzrostu efektywności i proekologiczności polskiej energetyki, o czym mówi prezes Jackiem Czerwonka.

Ramboll Polska uzyskała Polską Nagrodę Innowacyjności 2017. Czym dla Państwa jest to wyróżnienie?

Dla nas to duży honor. Nasza firma uczestniczy w wielu inicjatywach rynku energetycznego od prawie 30 lat, uważamy że robimy to z sukcesem, o czym świadczy zadowolenie naszych klientów. Wcześniej nie zostaliśmy wyróżnieni na szerszym forum, nie mieliśmy szansy znaleźć się i zaprezentować naszej firmy w tak prestiżowym gronie.

Brali Państwo aktywny udział w V Polskim Kongresie Przedsiębiorczości. Czy takie spotkania są potrzebne?

To jest fantastyczne miejsce przede wszystkim do promowania polskich przedsiębiorców. Dla mnie znakomitym doświadczeniem było poznanie osób z obszarów niewidocznych w prasie czy telewizji. Jest mnóstwo ludzi z inicjatywą, którzy odnieśli sukces i to wydarzenie jest idealnym miejscem, by te osoby wypromować i poznać. Tak jak rozmawialiśmy na kongresie, bardzo ważne jest abyśmy mieli motywacje, żeby chciało nam się tworzyć nowe rzeczy. Jeśli czujemy motywację, którą jest na przykład dbałość o środowisko jesteśmy w stanie uruchomić innowacyjne pokłady myśli ludzkiej. Jeśli nie czujemy presji, uważamy, że jest nam wygodnie z tym, co mamy to się nie rozwijamy.

Czym jest innowacyjność w branży energetycznej?
Jest to poszukiwanie metod produkcji oraz dystrybucji energii elektrycznej, które nie tylko dawałyby efekty ekonomiczne, ale również zmierzały w kierunku wyzwań związanych z energią odnawialną. Ważnym jest znalezienie rozwiązań, które powinny służyć ludzkości nie tylko w perspektywie lat 10 czy 20, ale przede wszystkim służyły przyszłym pokoleniom. Dzieje się to obecnie na świecie w postaci energii wiatrowej, wodnej czy słonecznej. Być może są obszary, które są jeszcze nieodkryte. Istnieją przedsiębiorstwa, które chcą wykorzystywać energię prądów morskich. Takie badania są już prowadzone jednak nie na skalę. Dla Firmy Ramboll ważna jest ta część biznesu, gdzie chcemy jako przedsiębiorcy brać odpowiedzialność za przyszłe pokolenia, tworzyć środowisko, które będzie obopólnym dobrem dla producentów i odbiorców energii.

Czy Polska jest w stanie wykorzystywać technologię nuklearną?

Na pewno tak. Generalnie jeśli chodzi o energetykę jądrową to cykl inwestycyjny jest bardzo długi, a koszty wysokie. Nie odbędzie się to w ciągu 10 lat, a raczej 20-25. Największe wyzwanie dla naszej energetyki to perspektywa kilku lat, a nie kilkunastu. Szybkim uzupełnieniem potrzeb energetycznych w porównaniu do technologii atomowej może być energetyka wiatrowa morska – tak zwany offshore. O takich projektach w Polsce się już coraz głośniej mówi.