Szkoły z szybszym internetem

Jeszcze w tym miesiącu pierwsze szkoły zostaną podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co wiąże się z dostępem do bezpłatnego, szybkiego oraz szerokopasmowego internetu. Projekt jest realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK – Naukową i Akademicką Sieć Komputerową.

Ustawa dotycząca Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zakłada, że w 2020 roku wszystkie szkoły mają mieć dostęp do bezpłatnego internetu. Projekt ma umożliwić korzystanie z nowych form edukacji cyfrowej. Pierwsze placówki, które zostaną podłączone do sieci, zlokalizowane są w województwach: podlaskim, świętokrzyskim, łódzkim, lubuskim oraz mazowieckim.

– Ogłosiliśmy listę szkół, które w czerwcu i w lipcu uzyskają możliwość skorzystania z bezpłatnego, szybkiego, szerokopasmowego internetu. W tym roku przyłączymy do OSE łącznie 1500 lokalizacji szkół – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej został państwowy instytut NASK. Ma on nie tylko odpowiadać za uruchomienie sieci oraz jej utrzymanie, ale również zadbać o bezpieczeństwo połączenia oraz treści edukacyjne.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej