Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla polskiej gospodarki?

Według przeprowadzonych badań, możemy spodziewać się, że za 45 lat nasza gospodarka będzie zrobotyzowana, a roboty będą wykonywać wszystkie zadania, które teraz wykonują ludzie.

Dynamiczny postęp w rozwiązaniach technologicznych, gdzie koszty gospodarki się wyrównają oznacza, że Polska już teraz powinna rozpocząć walkę o pozycję w zrobotyzowanej rzeczywistości. Eksperci Personnel Service wskazują, że przodują kraje rozwinięte, z dostępem do tańszej energii i bogatym zapleczem naukowym.

Jak twierdzi prezes zarządu Personnel Service, za około 10 lat dzieci będą żyły w całkowicie innej rzeczywistości, niż ta, którą znamy teraz. Rozpoczął się wyścig z czasem o miejsce Polski na świecie, który tak dynamicznie się robotyzuje. Sztuczna inteligencja wyrówna koszty gospodarki i będzie stała za krajami bardziej rozwiniętymi, takimi jak Francja czy Niemcy, choćby dlatego, że mają dostęp do tańszej energii. Polska zostanie w tyle jeśli nie będzie próbowała technologicznie dogonić tych państw.

Wykorzystanie Sztucznej Inteligencji będzie miało konsekwencje społeczne. Wg badań przeprowadzonych przez 325 światowych ekspertów – naukowców, roboty za około 45 lat będą wykonywały wszelkie zadania, które dziś są wykonywane przez ludzi. To oznacza, że będzie w stanie ułożyć jakikolwiek zestaw klocków LEGO, napisze esej, a nawet zastąpi kierowców ciężarówek. Będzie w stanie samodzielnie projektować, programować i modyfikować coraz to nowsze roboty.

 

fot. pixabay