Tak dla biznesu, tak dla kultury

Festiwal Trzech Kultur

Kępno sprzyja rozwojowi biznesu i jest nieoficjalną stolicą polskiego przemysłu meblarskiego. Burmistrz jednak na tym nie poprzestaje. Piotr Psikus wie, że rozwijający się samorząd to nie tylko przedsiębiorczość, ale również przyjazne miejsce do życia. I dlatego z powodzeniem buduje region, w którym chce się mieszkać.

Największą dumą miasta i gminy jest Festiwal Trzech Kultur, którego pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku. Jego korzenie sięgają czasów przedwojennych, kiedy mieszkali tu obok siebie Polacy, Żydzi oraz Niemcy, a Kępno było położone w odległości 12 kilometrów od ówczesnej granicy z zachodnim sąsiadem. Samorząd postanowił wykorzystać tę historię i z pomocą dofinansowania zrealizował pierwszą edycję, której program opierał się na przeżyciach Ruth Pardess – dziś znanej w Izraelu tancerki, a w czasach II Wojny Światowej młodej żydówki, która została uratowana przez mieszkańca jednej z podkępińskich wsi. – Pojawiły się tłumy gości, między innymi z Izraela, a także sama Ruth Pardess – wspomina burmistrz. Pozytywny odbiór zarówno ze strony mieszkańców, jak i gości z zagranicy spowodował, że odbyła się druga edycja. W tym roku Festiwal ma ponownie łączyć różne kultury, jednak tym razem w ramach państw, w których Kępno ma swoje miasta partnerskie. Wydarzenie ma więc dotyczyć czeskiej i węgierskiej twórczości, ale także ukraińskiej, ponieważ wielu obywateli wschodniego sąsiada Polski zdecydowała się osiąść właśnie tutaj.

Oferta kulturowa jest jednak znacznie szersza. Jak przyznaje Piotr Psikus, w każdym działaniu stawia na dywersyfikację, bo to jest najlepszą drogą do sukcesu. Dlatego w 2015 roku samorząd odszedł od inicjatywy obchodów Dni Miasta i zamiast tego w okresie letnim co piątek na kępińskim rynku odbywają się wydarzenia kulturalne.
To zarówno występy naszych lokalnych artystów, jak i gości spoza gminy. Organizujemy również kino plenerowe. Natomiast ten rok zapowiada się wyjątkowo interesująco, ze względu na inicjatywę „Muzyczna Wiosna”, która rozpoczęła się Majówką. Przez cztery dni w Kępnie odbywały się wydarzenia związane z rocznicą wejścia polski do Unii Europejskiej, Dniem Flagi, obchodami Konstytucji 3 Maja oraz Dniem Strażaka – wymienia burmistrz. – Na 27 maja zaplanowane jest wydarzenie związanie z Dniem Samorządu Terytorialnego, a w czerwcu rozpoczniemy nasze piątkowe inicjatywy kulturalne. Ich zwieńczeniem będzie trzecia edycja Festiwalu Trzech Kultur, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia – dodaje.

Kępno stawia na kulturę. Od 2016 roku można cieszyć się filmowymi nowościami w kinie wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt, jakim dysponuje nie więcej niż kilka sal w Polsce.

Komfort dla mieszkańców

Kępno stawia na budownictwo mieszkaniowe – powstały tu bloki w ramach programu Mieszkanie Plus z opcją dojścia do własności, a w planach są kolejne. Gminna Spółka „Wodociągi Kępińskie” prowadzi wielomilionową inwestycję w zakresie budowy kanalizacji aglomeracji Gminy Kępno, której realizacja zakończy się w 2021 r. W ubiegłym roku do użytku została oddana kryta pływania Qarium, a w planach jest duży obiekt sportowy, który w sezonie jesienno-zimowym będzie pełnił funkcję lodowiska, by wiosną i latem stanowić zadaszony plac zabaw. W planach władz są kolejne sale gimnastyczne i boiska ze sztuczną nawierzchnią, dom kultury, skwery i park. Sport ma się tu bardzo dobrze, czego dowodem jest organizowane w październiku wydarzenie pod nazwą „Giganci siatkówki”. To turniej, w którym wystąpią pierwszoligowe drużyny z Polski i Włoch, a rozgrywki mają być transmitowane na antenie ogólnopolskiej stacji telewizyjnej.

Te działania powodują, że Kępno – mimo konieczności rywalizacji z tak poważnym konkurentem jak Wrocław – buduje własną markę i staje się atrakcyjnym miejscem do życia. Coraz więcej studentów po ukończeniu studiów wraca tu i zakłada rodziny. Dzięki świetnie rozwiniętemu biznesowi w Kępnie praktycznie nie ma bezrobocia, a nawet brakuje rąk do pracy. Te pozytywne aspekty dostrzegła społeczność ukraińska. – Obecnie w powiecie kępińskim mieszka i pracuje około 8 tys. Ukraińców. Natomiast po rozmowach z przedsiębiorcami wiem, że jest zapotrzebowanie na kolejne kilka tysięcy pracowników i wiem, że oni tu przyjadą. To dla mnie dowód, że Kępno pod każdym aspektem jest dobrym miejscem do życia – stwierdza Piotr Psikus.

Za sukcesami i skutecznym rozwojem Kępna stoi dobre zarządzanie samorządem. Piotr Psikus pełni funkcję burmistrza od 1990 roku, z przerwą na jedną kadencję. W czasie sprawowania funkcji przez Piotra Psikusa zostało zrealizowanych wiele projektów, które pchnęły samorząd do przodu. Tylko w czasie obecności Polski w Unii Europejskiej miasto i gmina pozyskały na inwestycje blisko 120 mln zł.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej