Technologie przyszłości powstaną w Rzeszowie

W Rzeszowie powstanie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe Grupy Asseco. Asseco Innovation Hub będzie zajmowało się badaniami nad sztuczną inteligencją, elektromobilnością, telemedycyną czy Internetem Rzeczy. Nowoczesne centrum ma być odpowiedzią na potrzeby nowoczesnej gospodarki, w której ważną rolę odgrywają zaawansowane technologie i produkty IT. Inwestycję wyceniono na ponad 80 mln zł.

Głównym celem przyświecającym inwestycji jest stworzenie miejsca, które umożliwi prowadzenie zaawansowanych badań nad autorskimi technologiami i produktami IT dla energetyki, rolnictwa, telekomunikacji, bankowości, administracji publicznej, przedsiębiorstw czy służby zdrowia. W centrum będą również prowadzone prace nad szeroko pojętym zagadnieniem bezpieczeństwa IT, które w nowoczesnej gospodarce odgrywa niebagatelną rolę.

„Asseco Innovation Hub będzie nowoczesnym centrum R&D, które pozwoli nam, jako polskiej firmie, jeszcze skuteczniej konkurować na zagranicznych rynkach. Dzięki tej inwestycji docelowo powstanie ok. 400 nowych miejsc pracy, a jej realizacja przełoży się na wzrost innowacyjności i konkurencyjności całego regionu” – powiedział Adam Góral, Prezes Zarzadu Asseco Poland.

Badania, które w przyszłości mają być prowadzone w Asseco Innovation Hub, będą skupione na rozwoju nowoczesnych technologii z zakresu IoT, elektromobilności czy telemedycyny. Istotnym elementem funkcjonowania centrum będzie dział zajmujący się rozwojem sztucznej inteligencji obejmującej między innym samouczące systemy wykorzystujące tzw. machine learning. Mówiąc obrazowo, będą to prace nad systemem, który na podstawie danych zgromadzonych z różnego rodzaju źródeł będzie samodzielnie identyfikował aktywności użytkownika, co umożliwi jego ochronę w obliczu wykrytego zagrożenia. Asseco chce również prowadzić prace badawczo- rozwojowe związane z systemami sterowania dronów oraz z rozwiązaniami z obszaru Big Data i chmury obliczeniowej.

„Rozwiązania, nad którymi prowadzone będą badania w nowym centrum Grupy Asseco w Rzeszowie, stanowią potwierdzenie tego, że Polska aktywnie bierze udział w IV rewolucji przemysłowej. Z kolei, stworzony przez nasz rząd ekosystem dla rozwoju innowacji, na który składają się między innymi instrumenty wsparcia finansowego i rozwiązania ułatwiające współpracę nauki z biznesem, pozwala na synergię pomiędzy zapleczem naukowym i technicznym. To niezwykle istotne z punktu widzenia całej gospodarki”– podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Budynek centrum ma być połączony z obecną siedziba Spółki zlokalizowana przy ul. Olchowej w Rzeszowie, a jego powierzchnia ma wynosić 9 tysięcy metrów kwadratowych rozmieszczonych na 5 kondygnacjach. Na parterze mają się mieścić pomieszczenia przeznaczone do prowadzenia działalności badawczo- rozwojowej oraz hol i sale konferencyjne. Na kolejnych kondygnacjach powstaną biura, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne i przestrzenie kreatywne. Na ostatnim piętrze powstanie taras z zapleczem technicznym.

„Podkarpacie to przestrzeń otwarta na rozwój. Tutaj inwestuje się w nowoczesne technologie, które stanowią o sukcesie i przyszłości polskiej gospodarki. Szczególnie cenimy przedsiębiorstwa, które tworzą centra badawcze, laboratoria, prototypownie. Takie działania zapowiadają tworzenie stałych miejsc pracy i to dla naszej gospodarki ma duże znaczenie. Firma Asseco Poland stale podnosi jakość swoich usług i inwestuje w ich rozwój. Tylko w zeszłym roku, przeznaczyła na badania i rozwój ponad 130 mln zł. Stawia to Asseco w roli lidera polskich przedsiębiorstw w tym zakresie. Cieszy fakt, że władze firmy zdecydowały się na kolejną ważną inwestycję i zaplanowały ulokowanie jej właśnie na Podkarpaciu. Dzięki takim projektom nasz region staje się jeszcze bardziej innowacyjny” – powiedział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Projekt został dofinansowany z Ministerstwa Rozwoju kwotą 26 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Oddanie budynku do użytku planowane jest na II kwartał 2020 roku. Dzięki tej inwestycji powstanie około 400 nowych miejsc pracy.