To już pewne. 12 listopada dniem wolnym od pracy

W środę wieczorem Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zatwierdzającą 12 listopada 2018 roku jako święto narodowe i dzień wolny od pracy. Decyzja o podpisaniu dokumentu pozwoli Polakom na godne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości, która wypada w niedzielę 11 listopada.

Akt prawny podpisany przez Andrzeja Dudę wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu go w Dzienniku Ustaw.

Wcześniej ustawa przygotowana i przegłosowana przez Sejm trafiła pod obrady Senatu, który zgłosił trzy poprawki. Pierwsza dotyczyła preambuły, która ostatecznie została wykreślona z ustawy. Druga odnosiła się do usunięcia sformułowania, że 12 listopada jest „uroczystym Świętem Narodowym” i zastąpienia go określeniem „Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej”. Wątpliwości Senatu wzbudził również zamieszczony w ustawie artykuł, zgodnie z którym miały nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w takich miejscach jak sklepy, hurtownie czy domy towarowe.

Zgodnie z założeniami ustawy, wszystkie świadczenia zdrowotne w szpitalach i placówkach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej zostaną w tym dniu udzielone zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Również apteki, które uchwałą rady powiatu zostały zobowiązane do wykonywania swoich zadań w dni wolne od pracy, będą pełnić swoje dyżury 12 listopada br.

 

fot. flickr