To mieszkańcy rozwijają gminę

Kępno to gmina sprzyjająca przedsiębiorczości. Po 1989 roku wielu mieszkańców otworzyło własne firmy, a część z nich to dziś duże zakłady pracy, głównie z branży stolarskiej. Tu powstawały też konstrukcje stalowe na Stadion Narodowy i stadion Lecha Poznań, a bezrobocie obecnie wynosi 2 proc. O sukcesach gminy mówi burmistrz Piotr Psikus.

Podczas VI Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości otrzymali Państwo nagrodę Lider Rozwoju Regionalnego 2018. Co dla Państwa oznacza to wyróżnienie?
To jest nagroda przede wszystkim dla mieszkańców miasta. To oni swoją postawą i ciężką pracą sprawili, że samorząd Gminy Kępno jest tak dobrze postrzegany i ma tak dobre wyniki, rozwijając się we wszystkich dziedzinach. Nagroda jest więc powodem do satysfakcji i dumy dla wszystkich osób i instytucji z terenu Gminy Kępno, które podejmują konkretne działania na rzecz rozwoju regionu i swoich przedsiębiorstw. Dla mnie nagroda ma szczególny wymiar, bo zostaliśmy dostrzeżeni i wyróżnieni za realizację gminnych inwestycji. To potwierdzenie skuteczności samorządu kępińskiego w regionie.

Które z działań rozwijających gminę stanowiły największe wyzwanie, a są jednocześnie powodem do dumy?
Kępno jest jedną z pierwszych gmin w Polsce, która wybudowała mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To jeden ze sposobów na zatrzymanie tu młodych ludzi. W ostatnim czasie tutejsze Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku dwa bloki z 36 mieszkaniami o wysokim standardzie, z windami i miejscami parkingowymi dla każdego lokatora. W jednym z bloków powstał także oddział przedszkolny. Blisko jest szkoła podstawowa oraz szkoła średnia. W planach mamy budowę kolejnych mieszkań i placówek oświatowych.
Priorytetem są inwestycje drogowe. Jedną z najważniejszych była budowa drogi gminnej Olszowa-Kierzno. Wartość całości zadania wyniosła 3.749.538,78 zł brutto. Inwestycja została dofinansowana w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019, a kwota dotacji to 1 749 052,00 zł.
Z tego programu udało się też pozyskać kwotę 773.710,00 zł na modernizację ul. Sportowej, dzięki której powstał nowoczesny szlak komunikacyjny łączący centrum miasta z drogą wojewódzką – komfortowy, szybki wjazd i wyjazd z miasta, zapewniający świetny dostęp do obiektów rekreacyjnych, sportowych i kulturalnych.
Jeszcze w tym roku oddamy do użytku krytą pływalnię. Pływalnia w założeniu ma być budynkiem energooszczędnym, niskoemisyjnym, łączącym funkcje rekreacyjną i sportową. Znajdą się tam basen pływacki, basen szkoleniowo-rekreacyjny ze strefą do nauki pływania oraz licznymi atrakcjami. Spółka pozyskała ponad 2.000.000 zł bezzwrotnej dotacji na budowę obiektu z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu rozwoju ponadlokalnej infrastruktury sportowej – pilotaż edycja 2017” i po pozytywnej ocenie otrzymała rekomendację do wsparcia z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Jakie są najważniejsze działania, którymi musi się zająć gmina w najbliższej przyszłości?
Mam świadomość wyzwań, jakie przed nami stoją. To na pewno ochrona środowiska, planujemy rewitalizację Parku Miejskiego. Mamy już koncepcję, która z pewnością sprawi, że ten zakątek miasta odżyje i będzie przyciągał mieszkańców. Z ochroną środowiska wiąże się również realizacja programu „Kępno wolne od smogu”, który dzięki proponowanym dotacjom zaowocował do tej pory podpisaniem umów na wymianę prawie 170 starych kotłów opalanych paliwami stałymi. Wyzwaniem na przyszłość jest również budowa kolejnych mieszkań czynszowych. Chcemy doprowadzić do obniżki stawek za wynajem mieszkań w Kępnie. To jednak nie jedyny powód. Dzięki przebiegającej przez naszą gminę trasie ekspresowej S8, dojazd do Wrocławia zajmuje zaledwie 40-50 minut. Można więc mieszkać w Kępnie i pracować we Wrocławiu. Bo u nas żyje się taniej i bezpieczniej. Młodzi ludzie potrzebują jednak odpowiedniej bazy mieszkaniowej i do tego dążymy. Celem jest także rozwój działalności kulturalnej i stworzenie Domu Kultury w budynku dworca zachodniego.

Czym gmina przyciąga inwestorów?
Gmina posiada atrakcyjne tereny inwestycyjne, które leżą w miejscu skrzyżowania się drogi S8 z budowaną drogą S11. Mamy także Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, dzięki czemu uregulowane jest przeznaczenie konkretnych działek. Co więcej, są to tereny całkowicie uzbrojone. Ułatwieniem w prowadzeniu biznesu jest z pewnością dostępność transportowa, czyli wciąż powstające nowe drogi. Tylko w tej kadencji zmodernizowaliśmy lub wybudowaliśmy od podstaw ponad 32 km dróg i ulic.
W ostatnich latach powstały kompleksy żłobkowo-przedszkolne oraz Punkt Dziennego Opiekuna. Rozbudowana została Szkoła Podstawowej nr 1 w Kępnie, pracujemy nad powstaniem sali gimnastycznej przy szkole w Krążkowach.
Rozbudowywana jest też baza sportowo-rekreacyjna. Rozwój oświaty oraz nowe możliwości spędzania wolnego czasu to kluczowe argumenty, które przyciągają zarówno przedsiębiorców, jak i nowych mieszkańców.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej