To te samorządy rozwijają się najszybciej

Kleszczów, Polkowice, Karpacz oraz Warszawa – to one rozwijają się najszybciej zdaniem Politechniki Warszawskiej, która na podstawie danych GUS opracowała ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju.

Zestawienie opublikowane w poniedziałek 6.11 br. objęło wszystkie miasta i gminy w kraju. Zostały one porównane ze sobą pod kątem 15 wskaźników. Oceniano między innymi wydatki na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczbę pracujących na 1000 mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców. Autorzy rankingu brali również pod uwagę fakt odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków oraz skalę migracji. Samorządy podzielono na cztery kategorie.

Gminy wiejskie:

 1. Kleszczów (łódzkie)
 2. Kobierzyce (dolnośląskie)
 3. Tarnowo Podgórne (wielkopolskie)

Gminy wiejsko-miejskie:

 1. Polkowice (dolnośląskie)
 2. Ożarów Mazowiecki (mazowieckie)
 3. Stryków (łódzkie)

Gminy miejskie:

 1. Karpacz (dolnośląskie)
 2. Krynica Morska (pomorskie)
 3. Sucha Beskidzka (małopolskie)

Miasta na prawach powiatu:

 1. Warszawa (mazowieckie)
 2. Poznań (wielkopolskie)
 3. Katowice (śląskie)

– Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów. Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony – podkreślił Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej