Wiek emerytalny będzie obniżony.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Tak jak przed zmianami wprowadzonymi przez Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe, mężczyźni będą mogli zakończyć życie zawodowe mając 65 lat, a kobiety 60 lat. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 października przyszłego roku.

Obniżenie wieku emerytalnego było jednym z haseł wyborczych Andrzeja Dudy w kampanii prezydenckiej. Do realizacji tego planu przystąpiono dość szybko, bo już w grudniu 2015 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, a w połowie stycznia Komisja Polityki Społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne. Ostatecznie Sejm uchwalił ustawę w listopadzie, Senat zatwierdził ją na początku grudnia.

Tę sprawę traktujemy i traktowaliśmy jako niezwykle ważną; to piękny dzień dla Solidarności – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, gdzie podpisał ustawę. W wydarzeniu uczestniczył również Piotr Duda, przewodniczący komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.

Wraca wiek emerytalny sprzed 2013 roku

Ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę „cofa” prawo ustawione za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, które weszło w życie 1 stycznia 2013 roku. Zgodnie z tamtejszym planem wiek emerytalny miał wynosić 67 lat zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Ustawa przewidywała jego stopniowe wydłużanie co 3 miesiące. Zakładany wiek emerytalny dla mężczyzn miał być osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040. Autorzy ustawy argumentowali ją sytuacją ekonomiczną oraz demograficzną. Z jednej strony żyjemy coraz dłużej, z drugiej liczba narodzin w Polsce cały czas spada. Z tego powodu rośnie dysproporcja między osobami w wieku produkcyjnym i emerytalnym. Ustawa miała spowodować, że kapitał zbierany na emerytury będzie większy i zmniejszy się ryzyko sytuacji, w której to zabraknie na nie środków.

Czy system emerytalny udźwignie ten ciężar?

Starzejące się społeczeństwo to problem nie tylko Polski. Zmaga się z nim wiele innych krajów, a Polska była jednym z ostatnich państw, które w ramach ratowania systemu emerytalnego zdecydowało się na podwyższenie wieku emerytalnego. Najnowsza ustawa to krok w zupełnie innym kierunku i czas pokaże czy była to dobra decyzja. Nowe prawo zobowiązuje rząd, by do końca maja 2019 roku przedstawił raport za pierwszy rok jej obowiązywania. Ponadto ma on dokonywać przeglądu systemu emerytalnego co trzy lata.

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Dawid Kwiecień

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej