Wiosna zawitała w przemyśle – Andrychowska Fabryka Maszyn Defum

Nowa odsłona Centrum Pionowego R1000 BACA AFM Defum

Łączenie wieloletniej tradycji z rozwojem nowoczesnych technologii to recepta Andrychowskiej Fabryki Maszyn Defum na miejsce lidera w branży obrabiarek. Po kolejnym sukcesie – tym razem podczas Przemysłowej Wiosny w Kielcach, IX edycji targów STOM-TOOL – warto zapoznać się z drogą, którą od lat podąża Fabryka, aby zapewnić swoim kontrahentom najlepsze i najbardziej dostosowane do ich potrzeb wyroby.

Ciągła praca nad rozwojem oraz dostosowanie produktów do wymogów odbiorców – tak w bardzo dużym skrócie można określić sposób funkcjonowania AFM Defum.

– Nawet najbardziej zaawansowane urządzenia nie zagwarantują nam powodzenia, jeżeli nie będą spełniały potrzeb i bezawaryjnie pracowały u klientów – to motto, które podkreśla prezes Artur Bartkowiak.

W praktyce oznacza to podejmowanie szeregu działań na wielu polach, aby powstał wyrób najwyższej jakości, przewyższający funkcjonalnością ofertę konkurencji. Jednym z działań podjętych kilka lat temu przez Fabrykę było włączenie w swoje struktury Centrum Badawczo-Konstrukcyjnego Obrabiarek, czyli miejsca, gdzie projektowana była praktycznie każda obrabiarka produkowana w polskich zakładach obrabiarkowych. To posunięcie nieprzerwanie pozwala czerpać z bardzo bogatych doświadczeń oraz sprzyja realizacji praktycznego celu działalności, jaki postawił przed sobą Zarząd AFM. Najważniejsze jest dla nich zapewnienie odbiorcom ciągłości wykonywania określonych detali na możliwie najlepszym sprzęcie przy jednoczesnej dostępności ekonomicznej. Takie podejście skutkuje niejednokrotnie otrzymywaniem zamówień z zadaniem technologicznym. Oznacza to konieczność rozpoczęcia prac od opracowania procesu technologicznego, który pozwoli na realizację obróbki w określony sposób. Takie działania mocno wyróżniają Fabrykę na tle konkurencji i sprawiają, że jest odbierana przez kontrahentów nie tylko jako dostawca sprzętu, ale także jako partner wspomagający ich własny rozwój.

Przy tak prowadzonej działalności można zastanawiać się nad kolejnymi krokami – co jeszcze można zrobić, aby utrzymywać dotychczasowych i pozyskiwać nowych klientów? Rozwiązanie stosowane przez AFM to odpowiedź na zmiany, które zaszły na rynku po trwającym kilka lat okresie zachwytu nad produktami oferowanymi przez chińskich producentów. Wobec rozczarowań i problemów, jakie przysporzyło niejednemu odbiorcy nabycie tamtejszych urządzeń, nastąpił powrót do możliwości zobaczenia i sprawdzenia pracy sprzętu przed jego zakupem. Doskonałym wyjściem w takiej sytuacji jest prezentowanie swojego portfolio w czasie targów. Potencjał bezpośredniego zaprezentowania funkcjonalności maszyn jest efektywnie wykorzystywany przez Fabrykę. Na wydarzeniach branżowych/dedykowanych dla konkretnych klientów spółka prezentuje indywidulane rozwiązania w swoich konstrukcjach. Stąd też powód do dumy – unowocześnione wersje maszyn 3-osiowych R550 „Harnaś” i R1000 „Baca” zostały wyposażone m.in. w dodatkowy stół z możliwością obróbki detali w pięciu osiach. Spółka odebrała specjalne wyróżnienie podczas IX Targów STOM-TOOL w Kielcach właśnie za Pionowe Centrum Obróbcze R1000 „Baca”. Jej aktualniejsza wersja ponownie zostanie pokazana w Bydgoszczy, zagłębiu formierskim, ale z oprogramowaniem do zaawansowanej obróbki 5-osiowej.

Tokarka CNC Venus 350 AFM Defum
Tokarka CNC Venus 350 AFM Defum

Bardzo ważna przy wprowadzaniu nowych rozwiązań produktowych jest umiejętność łączenia znanych i wypróbowanych wcześniej technologii i dostosowywanie ich pod konkretne zapotrzebowanie. Dlatego trwają prace nad urządzeniem pozwalającym na jednoczesne obrabianie detali z dwóch stron, na gotowo, co znacznie skraca czas całego procesu. Innym przykładem może być wyjście naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu odbiorców możliwością prowadzenia skomplikowanych prac prętowych, podjęto prace nad przygotowaniem nowej konstrukcji tokarki z wrzeciennikiem przechwytującym. Takie działania pokazują jak istotna dla funkcjonowania fabryki jest umiejętność łączenia posiadanej i powszechnie dostępnej wiedzy w celu zaproponowania maszyny najlepiej odpowiadającej bieżącym potrzebom rynku.

– Opracowując nowe produkty i technologie, korzystamy z tego, co nas otacza. W tym przypadku nie mówimy o wynalazczości, ale o wprowadzaniu zmian do już istniejących rozwiązań. Wdrażając zmiany konfiguracji oprogramowania, inny stół czy osłony w obrabiarce, tworzymy dla klienta tak naprawdę całkiem nową maszynę. Realizujemy zamówienia „na miarę”. Nasze urządzenia zawsze mają innowacyjny charakter, ponieważ często każdy egzemplarz wymaga od nas przeprowadzenia prac konstrukcyjnych i projektowych dostosowujących go do rzeczywistych potrzeb klienta – tłumaczy Artur Bartkowiak, prezes AFM Defum.

Należy jednak pamiętać, że za każdym, nawet najbardziej zaawansowanym technicznie produktem, stoi człowiek. W obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy, aby zatrzymać najbardziej wartościowych pracowników oraz pozyskać nowych, Fabryka wprowadziła szereg rozwiązań, których efektem jest zeszłoroczny wzrost produktywności o 60 proc. (w znaczeniu liczby wyprodukowanych maszyn). Odpowiedni poziom płac, połączony z osiąganymi wynikami, właściwa organizacja pracy, oparta o nowoczesne narzędzia zarządcze – to sposób na zapewnienie sobie zmotywowanego zespołu, gotowego do podejmowania nowych wyzwań.