Właściwe tory rozwoju

Art In Energy to przedsiębiorstwo, które dba o stan i bezpieczeństwo kolejowych sieci trakcyjnych. Wprowadzenie innowacyjnej technologii otworzyło przed firmą nowe możliwości rozwoju, o czym mówi Arkadiusz Błoch – prezes zarządu.

Czym dokładnie zajmuje się Art In Energy?
Nasza firma specjalizuje się w budowie, modernizacji, projektowaniu i utrzymaniu sieci trakcyjnych oraz pracami elektroenergetycznymi związanymi z branżą kolejową. Obecnie realizujemy projekty dotyczące kompleksowej modernizacji kolejowej sieci trakcyjnej oraz prowadzimy usługi utrzymania tych sieci. Wyspecjalizowana kadra i nowoczesne zaplecze sprzętowe umożliwiają nam szybką i bezpieczną realizację wyznaczonych zadań. Nasz sprzęt dostosowany jest do wjazdu na tory na każdym przejeździe kolejowym, co wpływa na szybką reakcję w przypadku prowadzenia inwestycji i usuwania awarii sieci trakcyjnej.

Z sukcesem pozyskują Państwo środki zewnętrzne na rozwój przedsiębiorstwa. Jedna z dotacji pozwoliła na realizację projektu dotyczącego wdrożenia innowacyjnej technologii pozycjonowania sieci trakcyjnej. Na czym on polega?
W 2017 roku podpisaliśmy umowę na realizację projektu prowadzącego do wdrożenia technologii, która w znacznym stopniu wpłynęła na wzrost efektywności budowy sieci trakcyjnych. Stworzony przez nas system został wprowadzony w pojazdach dwudrogowych. Dzięki niemu, już na etapie pierwszego montażu możemy precyzyjnie wyznaczyć punkty podwieszenia sieci trakcyjnej, co w efekcie prowadzi do skrócenia czasu budowy sieci trakcyjnej oraz znacznie ogranicza uszkodzenia warstwy ochronnej konstrukcji wspornych. W listopadzie 2018 roku zakończyliśmy prace związane z tym przedsięwzięciem, a teraz skupiamy się na jego rozwinięciu. Myślę, że otrzymanie tego grantu było dużym krokiem w kierunku rozwoju przedsiębiorstwa. Zakupiliśmy grunt, wybudowaliśmy zaplecze produkcyjne, zakupiliśmy odpowiedni sprzęt, zatrudniliśmy nowych pracowników – załoga licząca 10 osób rozrosła się do 56-osobowej kadry. Staliśmy się bardziej konkurencyjni i innowacyjni. W naszej branży przez wiele lat nie wydarzyło się nic przełomowego, a nam udało się wprowadzić technologię, która wykorzystuje najnowsze techniki pomiarowe oparte na laserach i technologii GSM.

Jakie są plany na najbliższe lata?
Przede wszystkim skupiamy się na wzmocnieniu i ustabilizowaniu marki. Chcemy robić to, co wychodzi nam najlepiej. Dalej będziemy rozwijać swoje działania w przestrzeni kolejowej i wsparciu niezawodności urządzeń kolejowych przy zachowaniu najwyższej jakości usług oraz szczególnej dbałości o bezpieczeństwo naszych pracowników i otoczenia. Planujemy również realizację kolejnych innowacyjnych projektów, które pozytywnie wpłyną na rozwój spółki.