Wybory samorządowe: sejmiki dla PiS-u, duże miasta dla KO

Za nami wybory samorządowe. W niedzielę, od godziny 7:00 do 21:00, Polacy wybierali radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, a także kandydatów do sejmików wojewódzkich.

Na oficjalne wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą należy jeszcze poczekać do wtorku lub środy. Jednak już teraz znamy wyniki na podstawie badań sondażowych przeprowadzonych przez Ipsos (margines błędu może wynosić 3 punkty procentowe). Według sondażów PiS uzyskał wynik 32,3%, KO 24,7%, a PSL 16, 6 %. Te wybory nie były najlepsze dla SLD, które przekonało do siebie nieco ponad 5% głosujących. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmików większości województw. Według sondażu to województwa: dolnośląskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, śląskie oraz świętokrzyskie. Z kolei w dużych miastach silniejsza okazała się Koalicja Obywatelska.

Wybory prezydenckie w pierwszej turze rozstrzygnęły się między innymi w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku. Sondaże wskazują, że nie dojdzie do drugiej tury również w Warszawie. Kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski uzyskał 54,1 % głosów. Na jego rywala, Patryka Jakiego, głosowało 30%. Dużym zaskoczeniem okazał się wynik prezydent Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Ta uzyskała ponad 70 procent. Drugie miejsce zajął Waldemar Buda, na którego głosowała co czwarta osoba.

Zaskoczeniem okazała się również frekwencja. Do urn zdecydowało się pójść ponad 50% uprawnionych do głosowania, a w wielu punktach chętnych było tak dużo, że tworzyły się kolejki.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej