Wzorcowy recykling

W ostatnich latach ekologia przestała być tylko trendem. Uświadomiliśmy sobie, że to konieczność, jeśli nie chcemy doprowadzić do całkowitej degradacji środowiska. Ta konieczność może być jednak opłacalna nie tylko dla środowiska, ale również dla firmy.

BEST-EKO Sp. z o.o. to śląskie przedsiębiorstwo, które od ponad 20 lat działa w obszarach związanych z ekologią. Jego głównymi filarami są dwie instalacje – oczyszczalnia ścieków oraz RIPOK, czyli regionalna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych. Moce przerobowe firmy są ogromne. BEST-EKO działa w tak zwanym trzecim obszarze woj. śląskiego, odbierając odpady nie tylko z terenu ROW-u, ale również Tychów, Mikołowa, Orzesza, a nawet Bielska-Białej i Wisły. Ponadto specjalizuje się w odbieraniu odpadów zielonych – traw, liści i drzew oraz odpadków kuchennych. Choć na początku świadomość ekologiczna ludzi była o wiele mniejsza niż dziś i ciężko ich było przekonać do współpracy na tym polu, to liczne spotkania z gminami oraz akcje informacyjno-edukacyjne przyniosły efekt. Dziś firma jest jednym z większych tego typu podmiotów w kraju.
Muszę przyznać, że nie spodziewaliśmy się takich wyników. Gdy 10-15 lat temu dokonywaliśmy prognoz na przyszłość, braliśmy pod uwagę znacznie niższe ilości bioodpadów. Zwłaszcza, że działamy na terenie aglomeracji miejskich – mówi prezes BEST-EKO, Bernard Jaskulski.

Efekt ekologiczny i finansowy

Zarząd i pracownicy firmy nie skupiają się jednak wyłącznie na odbiorze odpadów. Zamiast tego z osadu pościekowego i przetworzonych bioodpadów tworzą ekologiczny produkt – nawóz, który ma zastosowanie nie tylko w rolnictwie, ale również przy rekultywacji terenów zdegradowanych i utrzymaniu zieleni miejskiej.
Choć formalnie ten produkt nazywamy nawozem, to na pierwszy rzut oka jest to po prostu ziemia. Z tą różnicą, że cechują ją najwyższe parametry. Stosując nasz produkt można poprawić jakość gleby, zwiększyć jej próchniczność czy też zdolność do absorbowania wody. Ta ostatnia cecha jest niezwykle ważna na terenach zagrożonych suszą – tłumaczy Bernard Jaskulski. – Ponadto nie znajdują się w nim żadne zanieczyszczenia mineralne. To czysty produkt z trzyletnią dawką nawozową. Nadaje się do pełnej produkcji rolnej, z wyjątkiem warzyw rosnących bezpośrednio w ziemi. Znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach, a jego efekty są długofalowe – dodaje prezes.
Przyjęty w BEST-EKO system przynosi korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne. Przedsiębiorstwo jest elastyczne w zakresie ustalania ceny za tonę produktu.. Nawóz jest przyjazny środowisku i nie zawiera chemicznych dodatków. Co prawda z tego powodu na jego efekty trzeba poczekać nieco dłużej, ale rosnące na nim rośliny są dużo zdrowsze.

Pionier z silną pozycją

Firma, która stale współpracuje z jednostkami naukowymi w poszukiwaniu nowych zastosowań produktu, była pionierem swojej branży w Polsce. Jako jedna z pierwszych uzyskała pozwolenie na przerób odpadów i produkcję z nich nawozu oraz wprowadzeniem go do obrotu handlowego. Obecnie BEST-EKO produkuje około 40 tys. ton nawozu rocznie, a wydajność ciągle rośnie. Trudno szukać podobnego przedsiębiorstwa w Polsce, które na tak dużą skalę produkuje nawóz o zbliżonych parametrach. To efekt ciągłego stawiania na innowacje i rozwój. Pracownicy Spółki poprzez uczestnictwo w różnych konferencjach i wizytacjach podobnych zakładów w Polsce i za granicą wdrażają nowe pomysły i rozwiązania, a także mają okazję do promowania produkowanego przez BEST-EKO nawozu. – Chcąc osiągnąć jeszcze lepszą jakość naszego produktu podejmujemy współpracę m.in. z placówkami naukowymi oraz wyspecjalizowanymi podmiotami. Szukamy nowych pomysłów i rozwiązań działając na rzecz ochrony środowiska i wpisujemy się aktywnie w ideę gospodarki obiegu zamkniętego – podkreśla prezes.

Dawid Kwiecień

O Dawid Kwiecień

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej