Z małego drona wielki deszcz

Zespół naukowców z Instytutu Badań Pustynnych w Nevadzie wspólnie z amerykańskimi developerami statków powietrznych, przeprowadzili oficjalne testy wielowirnikowca DAx8 – drona wywołującego deszcz. 

Innowacyjny w skali światowej projekt statku powietrznego wywołującego deszcz narodził się we współpracy trzech podmiotów: Instytutu Badań Pustynnych w Nevadzie oraz dwóch amerykańskich firm zajmujących się profesjonalną produkcja latających bezzałogowców tj. Drone America oraz AviSight.  Wspólnymi siłami stworzyli oni urządzenie zdolne do zasiewania chmur. Cały proces polega na rozpyleniu przez statek DAx8 flary z jodkiem srebra, która tworzy chmurę i wywołuje z niej deszcz.

Mechanika drona miała swoją premierę już w połowie 2014 roku. Ciekawa konstrukcja pojazdu, łączy w sobie elementy płatowca z wirnikowcem, tworząc swoistą hybrydę obu układów. Za jego powstaniem stoi firma Drone America, która po premierze DAx8 rozpoczęła długofalową współpracę z zespołem naukowców z Nevady oraz firmą AviSight z pustynnych obszarów Las Vegas.

Pierwsze testy technologii wytwarzającej deszcz miały miejsce w styczniu tego roku. Jednak dopiero początkiem kwietnia, przedstawiciele konsorcjum zdecydowali się szerzej o tym poinformować.

„Nasze wspólny program badawczy jest na dobrej drodze do zrewolucjonizowania procesu zasiewu chmur, zapewniając ulgę ludziom dotkniętych suszą.” – mówi Mike Richards, Dyrektor Generalny Drone America. Co więcej, bezzałogowy statek powietrzny już teraz z powodzeniem wykorzystywany jest przez służby policyjne oraz ratownictwo medyczne w akcjach ratowniczych.

Bezzałogowy statek powietrzny DAx8 może latać do 35 minut z ładunkiem nie większym niż 2 kg na pokładzie. Całość napędzana jest przez 8 silników i sterowana zdalnie za pomocą aplikacji na tablecie. Jednak producenci już teraz pracują nad wdrożeniem szeregu usprawnień, dzięki którym urządzenie stanie się jeszcze  lepsze i bardziej wydajne. Najbliższe plany dotyczą wprowadzenia nowej konstrukcji płatowca, która zapewni urządzeniu lepsze osiągi i pozwoli unosić się w powietrzu nawet do dwóch godzin.

Data komercyjnej premiery bezzałogowego statku powietrznego DAx8 nie jest znana, jednak biorąc pod uwagę aktualne prace toczone nad projektem, należy się jej spodziewać jeszcze
w tym roku.

Dawid Chmura

Dawid Chmura

O Dawid Chmura

Redaktor Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej