Zarządca 4.0 

O nowoczesnym zarządzaniu nieruchomościami czyli „IAN” – mówi wiceprezes „Nieruchomości MSW Sp. z o.o.”  Sebastian Janicki. 

Jak wyglądały początki IAN? 

Realizacja projektu IAN (Interaktywna Administracja Nieruchomości) rozpoczęła się w 2012 roku, wtedy powstał też pierwszy prototyp. Dzisiaj, po 7 latach bacznie obserwując rynek i działania konkurencji, można śmiało stwierdzić, że nasz system zachowuje miano pionierskiego. Rynek oferuje kilka rozwiązań, skupiających się tylko na pojedynczych segmentach pracy administratora budynku. Korzystając więc 

z naszego doświadczenia i własnych pomysłów, stworzyliśmy w pełni intuicyjny system do zarządzania nieruchomościami – IAN . Obecnie realizując projekt o nazwie „Prace badawczo-rozwojowe nad narzędziem wspierającym zarządzanie nieruchomościami wielolokalowymi” ściśle współpracujemy z Politechnika Warszawską. 

Do kogo skierowany jest ten system? 

IAN to nowoczesne oprogramowanie dla współczesnego administratora nieruchomości. Są to w głównej mierze zarządcy nieruchomości mieszkaniowych, ale zdarzają się również zarządcy posiadający w swoich portfelach obiekty komercyjne. Coraz bardziej potrzebne jest narzędzie, które pomoże w codziennych obowiązkach i będzie pełniło rolę asystenta zarządcy. I tu właśnie jest miejsce dla naszego systemu IAN. 

Na czym polega działanie państwa systemu? 

Platforma pozwala na zautomatyzowanie procesów związanych z utrzymaniem i administrowaniem budynków. Umieszczając system w chmurze internetowej, mamy do niego dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem Internetu. Użytkownik po wybraniu nieruchomości ma do dyspozycji kilkanaście modułów: organizer; biuro; sprawy bieżące; korespondencja; inwentaryzacja; dokumentacja techniczna; nadzór; lokale i powierzchnie; liczniki lokale; uchwały i zebrania; umowy; moduł ofertowy; raporty; mapa; galeria; repozytorium; firmy; profil. IAN pozwala na wprowadzanie danych o stanach liczników, które rozliczane są przez zarządcę. Odpowiedni moduł oblicza zużycia, wskazuje anomalia i przedstawia tendencje w formie graficznej. Dzięki współpracy z dedykowaną aplikacją mobilną, wprowadzanie danych do bazy odbywa się w czasie rzeczywistym. Jest to również autorska platforma do przygotowywania zapytań ofertowych wynikających np. z zaplanowanych napraw czy modernizacji. Pozwala to na prowadzenie na bieżąco konkursu ofert, a dzięki bazie firm i instytucji dodawanie nowych podmiotów, a także ocenianie współpracy z nimi.